11250050
4054571497543
The Kathmandu Hybrid Exc 800 50 CEDAR/CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The CUBE Kathmandu Hybrid EXC is built to go places. We started with Bosch's CX motor and an 800Wh PowerTube battery, to give you up to 100Nm of pedal assistance on your way to work or to adventure. Then we chose Shimano's legendary XT 1x12 gears, for their huge range and dependable performance. Added 4-piston Shimano hydraulic disc brakes with ABS, so you know you can always slow and stop safely. And finished with a smooth, comfortable Fox 34 AWL Float Sport suspension fork. But that's not quite all, because of course there's also an adjustable stem, dropper seatpost and our strong, elegant and versatile Integrated Carrier 3.0, plus a full complement of accessories.
Frame description
You'll instantly recognise CUBE's Kathmandu Hybrid as a piece of timelessly elegant bicycle design, but it's stuffed full of innovation and clever touches. The neatly housed Bosch CX drive and 800Wh PowerTube battery are just the start. Efficient Comfort Geometry is designed around a 100mm travel suspension fork, for better control even when the going gets rough. Integrated cables complement the frame's clean lines, while a UDH dropout is tough, versatile and future-proof. And, of course, there's an integrated chain guard mount and our tough, sturdy and exceptionally neat Integrated Carrier 3.0, so you can carry everything you need for your adventures.
| Frame | Size T58, MIXED, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | 34 Float Sport AWL , Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | ACID, SLX 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M6100-R, Rapidfire Plus, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, BR-MT420 ABS, Hydr. Disc Brake (203/203) (203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT420 ABS, Hydr. Disc Brake (203/203) (203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | ACID, MTB Hybrid Pro, 40T |
| Chain | KMC, e12 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Handlebar | CUBE, Comfort Trail Bar HD, 700mm |
| Stem | CUBE, Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Sequence 180 |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | ACID |
| Rear Light | ACID |
| Battery Capacity | 800 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand |
| Colours | CEDAR/CHROME, SMARAGDGREY/PRISM |
| Sizes | 50, 54, 58, 62, 64 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571497543, 4054571497550, 4054571497567, 4054571497574, 4054571497673, 4054571497680, 4054571497697, 4054571497703, 4054571511560 |
| SKUs / Part Numbers | 11250050, 11250054, 11250058, 11250062, 11250064, 11251050, 11251054, 11251058, 11251062 |
Trust our 14 years of experience in the bicycle insurance industry. Our comprehensive, customisable, and competitively priced coverage includes easy online quotes, fast claims handling, and expert customer service.
with a £ 0.00 deposit.
The total charge for credit is £ 0.00.
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary by +/- 2p per month.
Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. Skinnergate is a credit broker and is Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority. Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
24 Month Representative Example:
Purchase Price (incl. VAT) £750
Deposit £75
Loan Amount £675
Interest/Total Charge for Credit £109.32
Total Amount Repayable £859.32
Balance Payable £784.32
By 24 Monthly Repayments of £32.68
15.9% APR Representative
Bank rate of interest 8.1% PA fixed
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary.
For Buy Now Pay Later and Deferred Interest Bearing Credit: Interest is charged from day 1 of your agreement, but not charged on any repayments made during the deferral period. On expiry of the deferral period, interest accrued during the deferral period will be applied to your repayments.
Consumer credit services are only available to over 18s and subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.