12225026
4054571500731
The Longtail Hybrid Family UNISIZE ROYALGREEN/BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
What makes the Longtail Hybrid Family so adaptable is its strong, versatile rear carrier. Fully equipped with a comfortable seat, stepping board foot rests and side protectors, it's ready to transport your kids safely to wherever they need to be. Wide-ranging Shimano Cues 11-speed gears work with Bosch's powerful Cargo Line motor and an 800Wh battery to make light work of any journey. Thanks to its telescopic seatpost and Speedlifter stem, it's easy for both mums and dads to tweak it to fit in just a few seconds. The 200kg load capacity means you can be sure it's up to the task and, with a few easily swapped optional accessories, it can even serve double duty as a cargo hauler. With the included full-length mudguards, lighting set and twin-leg kickstand, it's got everything you need for family adventures right out of the box.
Frame description
The secret to our Longtail's carrying capacity is the sturdy, adaptable rear carrier system. With the Longtail Hybrid 800 Family, it comes ready equipped with a comfortable bench seat, side protection and stepboard - so your children have a comfortable and safe place to sit. And, with a carrying capacity of up to 200kg, you can be sure that it's up to the job. With the 800Wh battery powering the smooth, powerful Bosch Cargo Line drive, it's got miles of smooth pedal assistance on tap. And, with various cargo-carrying accessories easily swappable with the seat set-up, it can serve double duty as a load hauler. One bike, many reasons.
| Frame | Size UNISIZE, UNI, , |
| Wheel Size | Front 26 |
| Wheel Size | Rear 26 |
| Fork | Aluminium Rigid Fork, 26" |
| Gears | DERAILLEUR, , 11 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | ACID, SLX 35, 36/36 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Disc, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus, |
| Kickstand | URSUS, |
| Front Brake | SH, Gustav PRO, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203), |
| Rear Brake | SH, Gustav PRO, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203), |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | ACID, Trekking Hybrid, 44T |
| Chain | KMC, eGlide |
| Headset | ACROS, Carrier Mount Headset |
| Handlebar | CUBE, Comfort Trail Bar, 700mm |
| Stem | BYSCHULZ, Speedlifter Classic |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | SATORI |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Sequence Pro Plus |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | ACID |
| Rear Light | HERRMANS |
| Battery Capacity | 800 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand |
| Colours | ROYALGREEN/BLACK |
| Sizes | UNISIZE |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571500731 |
| SKUs / Part Numbers | 12225026 |
Trust our 14 years of experience in the bicycle insurance industry. Our comprehensive, customisable, and competitively priced coverage includes easy online quotes, fast claims handling, and expert customer service.
with a £ 0.00 deposit.
The total charge for credit is £ 0.00.
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary by +/- 2p per month.
Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. Skinnergate is a credit broker and is Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority. Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
24 Month Representative Example:
Purchase Price (incl. VAT) £750
Deposit £75
Loan Amount £675
Interest/Total Charge for Credit £109.32
Total Amount Repayable £859.32
Balance Payable £784.32
By 24 Monthly Repayments of £32.68
15.9% APR Representative
Bank rate of interest 8.1% PA fixed
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary.
For Buy Now Pay Later and Deferred Interest Bearing Credit: Interest is charged from day 1 of your agreement, but not charged on any repayments made during the deferral period. On expiry of the deferral period, interest accrued during the deferral period will be applied to your repayments.
Consumer credit services are only available to over 18s and subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.