110202EE46
4054571494269
The Nuride Hybrid Pro 600 EASY ENTRY EE46 FLASHSTONE/CHROME is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Nuride Hybrid Pro 800 combines the go-anywhere ability of a mountain bike with the ease of use of a city bike and the adaptability of a tourer. With its smooth and punchy Bosch CX motor and high-capacity 800Wh battery, it has the power to help make light work of any journey. Shimano's legendary XT 1x12 gears put the right ratio literally at your fingertips, while powerful Shimano hydraulic disc brakes ensure you're always in control. Wide, grippy Schwalbe tyres and a comfortable Suntour air suspension fork take the sting out of rougher roads. And the equipment package - including mudguards, lights, Semi Integrated Carrier 2.0 and kickstand - means you're all set for work or play.
Frame description
The Nuride Hybrid's Easy Entry frame does exactly what you'd expect it to do, making riding a simple pleasure with no acrobatics required. Designed to accommodate a 100mm suspension fork for extra comfort and control, it also features generous tyre clearances - even with the supplied mudguards. Integrated cables complement the frame's clean looks and the 600Wh PowerTube battery and Bosch CX drive are neatly incorporated into the frame structure. There's an integrated chain guard and, with the included mudguards, lights and kickstand plus the sturdy Semi Integrated Carrier 2.0, you've everything you need for two-wheeled adventures.
| Frame | Size EE62, EASY ENTRY, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | NX1-32 LO Air, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | ACID, SLX 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M6100, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | ACID, MTB Hybrid Pro, 38T |
| Chain | KMC, e12 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Handlebar | CUBE, Comfort Trail Bar, 720mm |
| Stem | CUBE, Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Sequence 180 |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | ACID |
| Rear Light | ACID |
| Battery Capacity | 600 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand |
| Colours | CHILLI/BLACK, FLASHSTONE/CHROME |
| Sizes | EE46, EE50, EE54 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571494269, 4054571494535, 4054571494542 |
| SKUs / Part Numbers | 110202EE46, 110222EE50, 110222EE54 |
Trust our 14 years of experience in the bicycle insurance industry. Our comprehensive, customisable, and competitively priced coverage includes easy online quotes, fast claims handling, and expert customer service.
with a £ 0.00 deposit.
The total charge for credit is £ 0.00.
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary by +/- 2p per month.
Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. Skinnergate is a credit broker and is Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority. Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
24 Month Representative Example:
Purchase Price (incl. VAT) £750
Deposit £75
Loan Amount £675
Interest/Total Charge for Credit £109.32
Total Amount Repayable £859.32
Balance Payable £784.32
By 24 Monthly Repayments of £32.68
15.9% APR Representative
Bank rate of interest 8.1% PA fixed
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary.
For Buy Now Pay Later and Deferred Interest Bearing Credit: Interest is charged from day 1 of your agreement, but not charged on any repayments made during the deferral period. On expiry of the deferral period, interest accrued during the deferral period will be applied to your repayments.
Consumer credit services are only available to over 18s and subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.