117200S
4054571499981
The Nuroad Hybrid C:62 Race 400x S REEDBEIGE/BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The elegant, organic curves of the Nuroad Hybrid C:62 Race's C:62 carbon frame are just one part of this light, adaptable, Bosch-powered bike. At the heart of this gravel-devouring machine is Bosch's lightweight SX motor and a 400Wh battery which, together, deliver up to 60Nm of torque. And, if that doesn't give you the range you're looking for, it's PowerMore-ready for an extra 250Wh of juice. Shimano's GRX 1x12 gears with matching GRX hydraulic disc brakes put you firmly in control, whilst a pair of Newmen Performance Gravel 25 wheels shod with tenaciously grippy Schwalbe 45mm tyres keep the rubber side down and moving forward, wherever you're headed. We even pre-installed an X-Connect cable, making it easy to add a compatible ACID front light. It's ready. Are you?
Frame description
Form meets function in the elegant shape of the Nuroad Hybrid C:62's carbon frame. Sure, it's a great looker, with a clean profile and organic curves. But we haven't forgotten practicality, like incorporating clearance for tyres up to 50mm even with mudguards fitted. Or carrier mounting points at the rear and on the full carbon fork, for maximum bikepacking versatility. The Bosch drive system's control unit is incorporated into the top tube, with a mini handlebar remote, and the frame is PowerMore-ready for a +250Wh battery booster pack. The seat clamp is hidden, there's a Direct Mount lightweight chain guide, a flat mount kickstand interface, Boost rear end and UDH derailleur hanger. We reckon we've ticked all the boxes. Over to you...
| Frame | Size XS, UNI, Carbon, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | NEWMEN, Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
| Front Brake | SH, GRX BR-RX820, Hydr, Disc Brake, Flat Mount (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, GRX BR-RX820, Hydr, Disc Brake, Flat Mount (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | ACID, MTB Hybrid Pro, 42T |
| Chain | SHIMANO, CN-M8100 |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2" |
| Handlebar | NEWMEN, Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Stem | CUBE, CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | NEWMEN |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Nuance Pro |
| Battery Capacity | 400 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand |
| Colours | REEDBEIGE/BLACK |
| Sizes | L, M, S, XL, XS |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571499974, 4054571499981, 4054571499998, 4054571500007, 4054571500014 |
| SKUs / Part Numbers | 117200L, 117200M, 117200S, 117200XL, 117200XS |
Trust our 14 years of experience in the bicycle insurance industry. Our comprehensive, customisable, and competitively priced coverage includes easy online quotes, fast claims handling, and expert customer service.
with a £ 0.00 deposit.
The total charge for credit is £ 0.00.
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary by +/- 2p per month.
Credit subject to status and affordability. Terms & Conditions Apply. Skinnergate is a credit broker and is Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority. Credit is provided by Novuna Personal Finance, a trading style of Mitsubishi HC Capital UK PLC, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority. Financial Services Register no. 704348. The register can be accessed through http://www.fca.org.uk.
24 Month Representative Example:
Purchase Price (incl. VAT) £750
Deposit £75
Loan Amount £675
Interest/Total Charge for Credit £109.32
Total Amount Repayable £859.32
Balance Payable £784.32
By 24 Monthly Repayments of £32.68
15.9% APR Representative
Bank rate of interest 8.1% PA fixed
Please note the above quotation is an indicative cost and actual monthly payments may vary.
For Buy Now Pay Later and Deferred Interest Bearing Credit: Interest is charged from day 1 of your agreement, but not charged on any repayments made during the deferral period. On expiry of the deferral period, interest accrued during the deferral period will be applied to your repayments.
Consumer credit services are only available to over 18s and subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.